МВС Укрїни. Експертна служба

У ПОШУКАХ ІСТИНИ БЕЗ ПРАВА НА ПОМИЛКУ

Герб Хмельницької області

У обігу перебуває значна кількість предметів, певна частина з яких може належати до холодної зброї.

Розглянемо кастети та комбіновані кастети-ножі.

Кастет – контактна неклинкова холодна зброя ударно-дробильної дії, що надягається на пальці рук чи затискається між ними або затискається кистю руки, виготовлена з твердого матеріалу і має бойову частині (частини) з шипами або без них.

 

 

 

 

Незважаючи на наявність доступних джерел інформації, не всі володіють знаннями щодо того, чи є законним придбання, виготовлення та носіння такого предмета.

Законодавством України передбачено, зокрема:

1)    Кодекс України про адміністративні правопорушення

Стаття 190. Порушення громадянами порядку придбання, зберігання, передачі іншим особам або продажу вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї

Придбання, зберігання, передача іншим особам або продаж громадянами вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду без дозволу органів внутрішніх справ – тягнуть за собою накладення штрафу від семи до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією зброї або без такої.

 

2)     Кримінальний кодекс України.

Стаття 263. Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами

1. Носіння, зберігання, придбання, передача чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу -

караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.

2. Носіння, виготовлення, ремонт або збут кинджалів, фінських ножів, кастетів чи іншої холодної зброї без передбаченого законом дозволу -

караються штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

3. Звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка вчинила злочин, передбачений частинами першою або другою цієї статті, якщо вона добровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої.

 

Звертаємо Вашу увагу на значну кількість предметів, схожих на кастети та кастети-ножі, що вільно продаються на різних торгівельних майданчиках та  реалізаторами не позиціонуються як холодна зброя: в основному зазначається маса до 100 грам та можуть зазначатись дані, що не відповідають дійсності.

Інформуємо, що маса для кастета не регламентована, повинен бути зручний, виготовлений з міцних матеріалів.

Встановити належність таких виробів до холодної зброї може лише експерт з правом проведення експертиз за відповідною експертною спеціальністю.

З метою уникнення відповідальності згідно чинного законодавства України, варто утриматись від придбання та володіння зазначеною категорією предметів.                

В разі виникнення питань, що стосуються досліджень холодної зброї та конструктивно подібних предметів, Ви можете звертатись до сектору досліджень зброї Хмельницького НДЕКЦ МВС за отриманням консультацій, а також замовити відповідні дослідження - тел. 78-46-62.